Magazín EUROPALIST.cz

PRODUKTY A SLUŽBY ONLINE

Kolena představují důležitou součást lidského těla. Zajišťují, aby se člověk mohl hýbat. Snášejí však téměř 80% hmotnosti lidského těla. Jsou tedy skutečně namáhané a není se čemu divit, když občas začnou pobolívat. Ak se však bolest kolena objeví, je důležité odpozorovat, jak dlouho kolena pobolívají a co je spouštěčem této bolesti. Může se jednat o virové onemocnění, ale rovněž o chronickou bolest kolene. Kdy nejčastěji kolena bolí?


Bolest kolene při provádění sportovní aktivity


Zejména sportovce dokáží kolena pěkně potrápit. Nejedná se však jen o sportovce, ale také o sportovně aktivních lidí. Pokud jsme aktivní až příliš a našim kolenům odpočinek nedopřejeme, prostě začnou bolet. Na kolena však nemá vliv jen nadměrný vliv, ale i jeho nedostatek. Pokud nám je slovo pohyb na míle vzdálené, nemůžeme se divit, že pokud se začneme hýbat, negativní se to odrazí na našem pohybovém aparátu. Pohyb bychom měli udržovat v optimální rovnováze – všeho moc škodí. Minimálně jeden až dva dny v týdnu bychom našim kolenům měli dopřát odpočinek.

Bolest kolene jako výsledek nezdravého životního stylu


To, jaké potraviny přijímáme do našeho těla se dokáže odrazit i na stavu našich kolen. Pokud přijímáme potravu, bolest kolenekterá neobsahuje dostatek vitamínů a minerálů, kolena nebudou optimálně vyživené a dříve či později se bolest kolene dostaví. Důležitou složkou potraviny v případě zdravých kolen představují omega-3 mastné kyseliny. Doporučená denní dávka představuje 2-4 gramy těchto zdravých tuků. Nejen na kolena, ale i na klouby mají pozitívni vliv i ovoce se zeleninou. Účinnou látkou je vitamin C, který poskytuje živiny pro kolagen a pomáhá při hojení tkání, které jsou poškozené. Vitamín C je obsažen například v jahodách, broskvích, pomerančích, kiwi či v malinách. Osvědčeným pomocníkem je zázvor a kurkuma. Tyto koření pomáhají při snižování bolesti kolene.


Bolest kolene a nesprávné držení těla


Jak již bylo zmíněno, kolena snášejí téměř 80% váhy lidského těla. Jsou tedy nadměrně zatěžovány. Je důležité, aby byla tato zátěž rozložena rovnoměrně. Na bolest kolene má významný vliv i to, jaké máme držení těla. Na kvalitě našich kolen se také dokáže podepsat i nekvalitní obuv. Boty na vysokém podpatku či ty, které mají podrážku rovnou deformují nejen naše chodidla, ale i kolena a klouby.